A Székely Szabadság Napján mintegy tizenötezer ember vett részt Marosvásárhelyen, hogy lerója kegyeletét a székely vértanúk emléke előtt, és kiálljon Székelyföld területi autonómiája mellett. A rendezvény kiáltványának átadása érdekében Marosvásárhely főterére vonuló tömeg pedig felmutatta ezt az akaratot a székely főváros lakóinak, a széles hazai és nemzetközi közvéleménynek.
Ma, 2016. március 10-én, a marosvásárhelyi Postaréten, a Székely vértanúk emlékművénél A Székely Szabadság Napján összegyűlt székelyek, a jog és a demokrácia útját járva következetesen kinyilvánítjuk akaratunkat: igényeljük Székelyföld területi autonómiáját! Ezt teszik velünk ma a támogatásunkra ide sereglett erdélyi magyar közösségek képviselői, és szerte a nagyvilágban mindazok, akik megértették a Székely Szabadság Napjának üzenetét: számunkra ez a nap nemcsak vértanúinkra, történelmi példaképeinkre való közös emlékezés napja, de az összetartozásé, a jogkövetelésé is, amely csakis a nemzeti önrendelkezés jegyében fogalmazódhat meg.
Jogos követeléseinket mindaddig fenntartjuk, amíg Székelyföld státuszát megnyugtató módon törvény garantálja.
A Székely Szabadság Napja a székely vértanúkra való emlékezés, a tiltakozás, az autonómia melletti kiállás napja is. Ezért a Székely Vértanúk emlékművénél tartott megemlékezés után Marosvásárhely főterére vonulunk, hogy a prefektúra előtt tiltakozó nagygyűléssel nyomatékosítsuk követeléseinket.
Megemlékezés a Székely Vértanúk emlékművénél 16-17 óra között. A megemlékezés végén koszorúzás. A szervező Marosszéki Székely Tanács arra kéri a pártokat, szervezeteket, közületeket, hogy a megyei, széki, városi, települési szervezeteikkel közösen koszorúzzanak.
Ezt követi a tiltakozó felvonulás a prefektúra elé, mely 19 órakor ér véget. A résztvevők hozzanak magukkal székely zászlókat, település-táblákat, illetve egyéb feliratozott jogainkat követelő táblákat, melyeken ne legyenek párt-jelvények.
Az információkat folyamatosan frissítjük.
A Székely Szabadság Napjának megszervezése szükségessé teszi elegendő számú önkéntes, rendfenntartó részvételét. Ezek az önkéntesek vállalják, hogy a szervezők szándékának, akaratának megfelelően járjanak el és a gyülekezési jogról szóló 60/1991 számú törvény előírásai szerint fejtsék ki tevékenységüket. Ennek érdekében Marosszék Székely Tanácsa felkéri mindazokat a marosvásárhelyi illetőségű személyeket, akik ilyen feladatra vállalkoznak, hogy jelentkezzenek nyilvántartásba vétel és felkészítés végett a testület székhelyén (Marosvásárhely, Rózsák tere 16, főtéri nagypatika melletti bejárat, jobbról az utolsó ajtó).
Február 18-án tisztújító küldöttgyűlést tartott Marosszék Székely Tanácsa. A makfalvi Kultúrotthon zsúfolásig telt termében, egyhangú szavazással választották a széki tanács elnökévé László Györgyöt, a Székely Nemzeti Tanács jegyzőjét, az Állandó Bizottság tagját. A tisztség Márton Zoltán makfalvi polgármester halála óta betöltetlen volt. A teljes körű tisztújítás során széki alelnökök lettek: Engi Albert, Ötvös József, Selyem Levente, Szűcs Péter és Vass Imre.
A Székely Nemzeti Tanács tizenharmadik éve küzd Székelyföld területi autonómiájáért.
Idén nincs felvonulást tiltó polgármesteri határozat, miután bírósági ítélet kötelezte a marosvásárhelyi önkormányzatot a március 10-ére meghirdetett megemlékezés, felvonulás és tüntetés láttamozására, ezért a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elkezdte a szervezést, mozgósítást a székely szabadság napjára – jelentette be Izsák Balázs tegnap Sepsiszentgyörgyön.
A Székely Nemzeti Tanács szolidaritási megmozdulásokra hívja a világ magyar közösségeit 2016. március 10-ére, a Székely Szabadság Napjára. Idén is kérjük őket, hogy a Marosvásárhelyen megszervezett autonómiatüntetéssel lehetőleg egy időben, Románia külképviseletei előtt nyilvánítsák ki a székelység autonómiaigényének támogatását, és adjanak hangot tiltakozásuknak a román hatóságok által elkövetett jogtiprásokkal szemben.
A Székely Nemzeti Tanács Gábor Áron-díjjal tünteti ki a Szentegyházi Gyermekfilharmóniát. A Haáz Sándor karnagy által vezetett intézmény hosszú évek óta népszerűsíti a székely népzenét, a székely tehetséget, olyan színvonalon, amely kivívja a közönség elismerését az egész világon. A szentegyházi gyermekek igazi nagykövetei lettek a székely műveltségnek, a székelyek hagyományainak.
A Székely Szabadság Napján, március tizedikén megszámláltatunk a szó szorosan vett és átvitt értelmében is. Megszámolnak a hatóságok, hivatalos közleményekben jelzik, hogy hányan gyűltünk össze a marosvásárhelyi Postaréten 16 órakor, hányan vonultunk a város főterére, hányan vettünk részt a régi városháza előtti téren, - a mai prefektúra előtt - a tüntetésen.


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács