Ma, október 29-én, Székelyföld Autonómiájának Napján összegyűlt székelyek, ismételten kinyilvánítjuk akaratunkat Székelyföld területi autonómiája iránt. Meggyőződve a párbeszéd szükségességéről és elégedetlenül a román kormány párbeszédet elutasító magatartása miatt, megerősítjük ragaszkodásunkat a nyolc székely széket és 149 önkormányzatot magába foglaló Székelyföld határaihoz, amelyet a helyi közösségek népszavazása tesz majd véglegessé.
Székelyföld Autonómiájának Napja elé
Október utolsó vasárnapján, október 29-én, újra összegyűlünk közös imádkozásra Székelyföld autonómiájáért, és este fél 6-kor fellobbantjuk az őrtüzeket Székelyföld számos településén. Mindenkit arra ösztönzök, hogy hittel, belső meggyőződéssel vegyen részt ezeken a rendezvényeken. Ne hallgassunk azokra, akik megkérdőjelezik az ima erejét, ne hallgassunk azokra, akik a tűzgyújtást pótcselekvésnek nevezik. Gondolkozzunk el inkább azon, hogy miféle belső láng készteti cselekvésre a katalánokat, hogy együtt és külön-külön kiálljanak népük érdekeiért. A küzdelem, amit ők felvállaltak sokak szemében tűnhet reménytelennek. A katalánok szemében azonban nem. Nekik van igazuk. Akik átélik a hazafiság, a hűség belső lobogását, azok ismerik a holnapot! Tanulságos ez nekünk. Ha a közöny helyét elfoglalja a hit, a kiolthatatlan reménykedés a jövőben, akkor győztesek leszünk. Sepsiszentgyörgyön, az ’56-os hősökért mondott imájában idézte Kovács István tiszteletes a Szentírásból (Zsidókhoz írt levél 11.1): „A hit pedig a reménylett dolgoknak valósága”. Ezért gyülekezünk vasárnap, hogy a remény minden székely ember lelkében valósággá váljon. Akkor fogjuk tisztán és világosan megérteni a katalánok példáját.
Nem kívánjuk, hogy egyetlen székely ember is megélje azt a rendőri brutalitást, amelyet a TV képernyők jóvoltából, a katalóniai szavazóközpontok előtt láttunk. De azt kívánjuk, hogy ugyanaz a lelkesedés fűtse a székelység egészét, egy békés és rendíthetetlen törekvésben. Kívánjuk, hogy vasárnap a közös imádságon megszűnjön lelkünkben a kételkedés, a közöny, és ebben csak a Jóisten segíthet.
Imádkozzunk, és világítsuk ki a Székely Hazát!
Izsák Balázs
a Székely Nemzeti Tanács elnöke
Katalónia függetlenségi törekvése hetek óta lázban tartja a világ közvéleményét. A függetlenségi népszavazás megtartására a 21. századi Európában ritkán látott rendőri erőszak volt a válasz. A Székely Nemzeti Tanács, a székelység sorsán keresztül megismerve az elnyomott közösségek kollektív élményét, a legmélyebb együttérzését és szolidaritását kívánja kifejezni katalán barátainak.
Közeledik október utolsó vasárnapja, a nap, amelyen pár éve Székelyföld lakóit és a nagyvilágban élő székelységet egyetlen közös gondolat fog össze: Székelyföld területi autonómiájának a gondolata. A Székely Nemzeti Tanács 2003-as újraalakulásának, a Székelyek Nagy Menetelésének, Székelyföld határkivilágításának az emléke arra ösztönözte az elmúlt évben a Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottságát, hogy határozatba rögzítse: Legyen október utolsó vasárnapja, Székelyföld Autonómiájának Napja.
2017. szeptember 8-án, pénteken, Brüsszelben tárgyaltak az Európai Bizottság jogi szolgálatának képviselőivel a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés szervezői. Az ügyben négy éve húzódik a peres eljárás az Európai Unió Bírósága előtt, miután a Bizottság az uniós hatáskör hiányára hivatkozva elutasította a kezdeményezés bejegyzését.
A Székely Nemzeti Tanács küldöttsége folyó év szeptember 8-án, pénteken Brüsszelben tárgyal az Európai Bizottsággal a kohéziós politika reformját és a nemzeti régiók egyenlőségét célul kitűző európai polgári kezdeményezés bejegyzése érdekében.
A marosvásárhelyi katolikus líceum ellehetetlenítése a romániai magyar közösség egésze ellen folytatott állami üldöztetés nyilvánvaló példája. A magyar történelmi egyházak által működtetett iskolák jelentősége a fiatal generációk oktatásában és nevelésében olyan történelmi gyakorlat, amelytől egyetlen kárpát-medencei magyar közösség sem fosztható meg napjainkban sem. Az iskola melletti kiállás tehát minden közösségben gondolkodó, annak javáért küzdő egyén és szervezet kötelessége.
2017. augusztus 29-én Semjén Zsolt, nemzetpolitikáért felelős miniszterelnök-helyettes hivatalában fogadta a Székely Nemzeti Tanács küldöttségét. Az Izsák Balázs SZNT-elnök és László György Marosszéki elnök, az Állandó Bizottság jegyzője alkotta küldöttség tájékoztatta a miniszterelnök-helyettest a Székely Nemzeti Tanács tervezett tevékenységéről. Semjén Zsolt a magyar kormány támogatásáról biztosította a tervezett programokat.
A március tizedikei Székely Szabadság Napját bejelentő Siculitas Egyesület tájékoztatást kapott a Korrupció Ellenes Ügyészség Igazgatóságától, hogy a hatóság megkezdte a nyomozást az egyesület által benyújtott bűnvádi panasz ügyében.
A Székely Nemzeti Tanács küldöttsége Törökországba látogatott. Izsák Balázs elnök, és László György, a Székely Nemzeti Tanács jegyzője meglátogatta a Török Világ Alapítványt Ahmet Acikgöz meghívó társaságában. Tájékozódtak az alapítvány céljairól, majd egy székely zászlóval ajándékozták meg a testületet. Az alapítvány a világ különböző pontjain élő türk népeket kívánja összefogni, s kiterjedt kapcsolatokkal rendelkezik a háromszázmilliónyi török eredetű népek körében.
Üdvözöljük Kalus Iohannis államfő székelyföldi hivatalos látogatásán tett ígéretét, amely több éves áldatlan kísérlet után végre elindíthatja a székelyföldi magyar közösség és a Román állam képviselői közötti párbeszédet Székelyföld jogállásáról. Ebben a folyamatban a román államfőnek – alkotmányos kötelezettségeiből fakadóan – közvetítő szerepe van.


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács