Az elmúlt idõben különbözõ forrásokból jutott el hozzánk a hír, hogy többen is kezdeményeznének gyûjtést a március tizedekén megtartott autonómia tüntetés miatt a szervezõre kiszabott büntetés kifizetésére. Túl azon, hogy ezeket a kezdeményezéseket a közösségi összetartozás érzése motiválja, és ezért köszönet jár értük, szükséges tisztázni néhány elvi kérdést.
Wilson elnök már 1918-ban megfogalmazta, azóta nemzetközi szinten általánosan elismert jog a népek önrendelkezéshez való joga. Ha az Európai Unió a jog és a demokrácia földje, akkor ennek az elvnek érvényesülnie kell nem csak az Unió jogrendjében, de mindennapi gyakorlatában is.
A Maros megyei csendőrség a Székely Szabadság Napjának szervezőjére az Izsák Balázs által képviselt Siculitas Egyesületre törvényellenesen szabott ki 12.000 lej értékű büntetést.
Magyarország a felperesek mellett, Szlovákia, Görögország és újabban Románia az alperes oldalán kérte belépése jóváhagyását abban a perbe, amelyet a Székely Nemzeti Tanács által kezdeményezett és a jogszabályokban elõírt polgári bizottság képviselõi – Izsák Balázs, a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) elnöke, és Dabis Attila, az SZNT külügyi titkára – indítottak az Európai Unió luxemburgi bíróságán az Európai Bizottság ellen, a Kohéziós politika a régiók egyenlõségéért és a regionális kultúrák fenntartásáért címû polgári kezdeményezés ügyében. A keresetben a felperesek azt kifogásolják, hogy a bizottság jogalkotási hatáskörén kívülinek tekintette és elutasította a kezdeményezés beiktatását.
Március 10-én, a Székely Szabadság Napján ismét tízezrek tüntettek Székelyföld autonómiájáért. A postaréti megemlékezés és tiltakozás résztvevõi kék-aranysárgába borították a székely vértanúk emlékmûvét bizonyítva ismét, jelezve hogy nem lankad a következetes kiállás alapvetõ közösségi törekvésünk iránt. Köszönet érte mindazoknak, akik – fáradságot és idõt nem kímélve – eljöttek Marosvásárhelyre, és azoknak a marosvásárhelyieknek, akik ismét nagy számban tisztelték meg nemzeti ünnepünket.
2014. január 26.-án közzétett közleményben a politikai pártoktól azt kértem, hogy jelképeiket, pártpolitikai üzeneteiket ne hozzák el Marosvásárhelyre, a Székely Szabadság Napjára. Jó lett volna, ha kivétel nélkül mindenki megérti, hogy a székelység autonómiaküzdelme nem váltható választási tőkévé, annak minden erkölcsi, politikai haszna egyedül a politikailag sokszínű, de az önrendelkezési jog alanyaként egy és oszthatatlan székely népé.
A Székely Szabadság Napja a vértanúkra való emlékezés mellett a szolidaritás, az összetartozás, az autonómia melletti kiállás ünnepe is. Egyben tiltakozunk az ellen, ami ezt a törekvést ellehetetleníti. Ezért tervezzük úgy, hogy a résztvevõk - akárcsak a korábbi években - a Székely Vértanúk emlékmûvénél tartott nagygyûlés után Marosvásárhely fõterére vonulnak, hogy elkísérjék azt a küldöttséget, amely az elfogadott dokumentumot átadja a címzett képviselõjének.
- A nagyvilág magyar közösségeihez -
Március tizedikén, a Székely Szabadság Napján, amikor Európa és a nagyvilág nagyvárosaiban a székelyekkel szolidaritást vállalók közösségei Székelyföld területi autonómiája mellett tüntetnek, akkor meg kell emlékezniük arról is, hogy Marosvásárhelyen, a megemlékezést követõ felvonulást betiltotta a hatóság. Ma már nem csak a székelyek jogos követelésének támogatására kell Románia nagykövetségei elé vonulni, hanem az alapvetõ emberi jogok védelmében is.
- Nyílt levél a székely önkormányzatokhoz -
Udvarhelyszék több településén kezdte meg tegnap fórumsorozatát a Székely Nemzeti Tanács elnöke. Izsák Balázs a program során egy sor székelyföldi települést keres fel, ahol találkozik az elöljárókkal, de mindenki számára nyitott fórumokon tájékozódik, illetve tájékoztat az autonómia-küzdelem aktuális kérdéseiben.
A Székely Szabadság Napjára készülve, az idén – tekintettel a választási évre – ismételten és még hangsúlyosabban el kell mondanunk: ezen a napon csakis a szabadságról, a székely nép autonómiatörekvéséről lehet szó és nem pártok, szervezetek, vagy ideológia csoportok üzeneteiről. Akárcsak a tavaly, Székelyföld aranysávos kék lobogója, sok száz és ezer példányban fogja hirdetni, egységesek vagyunk, és egyetlen célért gyűltünk össze.


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács