Az autonómia, beleértve Székelyföld területi autonómiáját is, a romániai magyarok számára közösségi jogaink intézményes garanciáját jelenti, amely nem sérti sem Románia területi integritását, sem a románság érdekeit. Az Európai Unióban működő kisebbségi autonómiák a demokrácia intézményeiként működnek, és mintaként szolgálhatnak Románia számára, miként ültetik a gyakorlatba európai módon a szubszidiaritás elvét.
Felhívás a Székelyföldi Önkormányzati Nagygyűlés összehívására
Az önrendelkezés népeket megillető joga egyetemes emberi jog, amelyet a Polgári és Politikai, valamint a Gazdasági Társadalmi és Kulturális Jogok egyezségokmányai szavatolnak. Románia akkor lehet minden állampolgárának közös hazája, ha számukra az alapvető emberi jogokat, köztük az önrendelkezés jogát egyformán biztosítja.
A választók tömeges távolmaradása a 2008-as parlamenti választásoktól, paradox helyzetet teremtett a túlközpontosított Romániában. Olyan hatalom fog az állampolgárok életet befolyásoló tényezők nyolcvanöt százalékáról dönteni, amelynek a választópolgárok tizenöt százaléka szavazott bizalmat.
Ma, 2008. november 25-én reggel elhunyt Kónya Ádám tudós, helytörténész, a Székely Nemzeti Múzeum nyugalmazott igazgatója, a Székely Nemzeti Tanács alelnöke.
Távozásával nemcsak a székely közművelődést érte pótolhatatlan veszteség, hanem a székelyföldi közéletet, a székelység autonómia törekvését is, amelyet hűséggel szolgált haláláig.
Nyílt levél a székely önkormányzatokhoz
Az utóbbi időben több politikai nyilatkozat is napvilágot látott a Székely Nemzeti Tanács által a helyi önkormányzatoknál kezdeményezett, a közigazgatási határok módosítására vonatkozó népszavazások ügyében, ezért fontosnak tartunk néhány pontosítást.
Tisztelt Elnök Urak!
A Székely Nemzeti Tanács népszavazást kezdeményez Székelyföld autonómiája ügyében, amelyet 2008. november 30.-án, a parlamenti választásokkal egy időben kell megtartani.
Összehívom a Székely Nemzeti Tanács soros ülését 2008. október 25-ére, Sepsiszentgyörgyre, a Bod Péter Megyei Könyvtár Gábor Áron termébe, 12 órai kezdettel. Az ülés egyben megemlékezés a Székely Nemzeti Tanács öt éve történt megalakulásáról. Az ülés javasolt napirendjét, a határozattervezeteket szeptember 30-ig eljuttatjuk a széki tanácsoknak.
A Székely Nemzeti Tanácsnak egyetlen célja Székelyföld autonómiáját, területi önkormányzásának szerves törvény általi szavatolását valóra váltani. Székelyföld őshonos közösségének, a székelységnek közképviseleti testületeként jött létre, nem pártként, és nem önkormányzati testületként. Közhatalommal nem rendelkezik, erejét a székelyek összefogása adja, hitelét pedig az autonómia jövőképének következetes szolgálata.
A ditrói Székely Nemzetgyűlés két helyi szervezőjét, Árus Zsoltot, a Gyergyószéki Székely Tanács elnökét és Simon Sándort, a Ditrói Székely Tanács elnökét, egyenként tíz millió lejre (1 000 RON) büntette a Csíkszeredai Csendőrség!
- Közlemény a dél-oszétiai válságról 2008. augusztus 11., hétfő
- Nyílt levél a székely városok önkormányzataihoz 2008. július 31., csütörtök
- Az autonómiának elkötelezett önkormányzatokat egész Székelyföldön! 2008. május 03., szombat
- Nyílt levél: A Bolyai Kezdeményező Bizottsághoz 2008. május 14., szerda


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács