2021. március 31-én a román Legfelső Semmítő- és Ítélőszék lezárta Dr. Dabis Attilának, a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottjának kitiltási ügyét. Az ítélet megsemmisíti Románia Határrendészeti Főfelügyelőségének 2018. március 9-i határozatát, amelyben három évre kitiltják Dr. Dabis Attilát Románia területéről, arra való hivatkozással, hogy olyan cselekedeteket hajtott végre melyek súlyosan veszélyeztették a nemzetbiztonságot.
Ha felteszem a kérdést: Miért nyújtjuk át a Háromszék szerkesztőségének a 2021-es Gábor Áron-díjat, a választ könnyű megadni, hiszen nem kell egyebet tennünk, csak a díj 2008-as kiírását idéznünk: A Székelyföld területi autonómiájának megvalósításáért kifejtett áldozatos munkája elismerésére. Amikor Izsák Balázsnak, az SZNT elnökének a vonatkozó javaslata elhangzott, s az Állandó Bizottság tagjait is megkérdezte, egyet értenek-e a díjazásra jelölttel, már akkor szinte önkéntelenül jött a válasz.

A Székely Szabadság Napjára készülve két eseménysorra kell figyelni. Az egyik a koronavírus világjárvány, amely már az elmúlt esztendőben is gátolta a megemlékező rendezvényeket. A másik, ezzel szemben örömteli, ez a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezésének sikere.
A Székely Szabadság Napjára készülve két eseménysorra kell figyelni. Az egyik a koronavírus világjárvány, amely már az elmúlt esztendőben is gátolta a megemlékező rendezvényeket. A másik, ezzel szemben örömteli, ez a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezésének sikere.
A Székely Szabadság Napjára készülünk azzal a gondolattal, hogy valóra vált a jelmondat, amelyet a Székely Nemzeti Tanács 2012-ben zászlajára tűzött: Székelyföldért megmozgattuk Európát! Egymillió négyszázezer támogató aláírás gyűlt össze az Európai Unió minden országából úgy, hogy tíz országban sikerült teljesíteni az aláírás-számok alsó küszöbét.
Március 8-án az Európai Parlament plenáris ülésén dönt a három katalán politikus, Carles Puigdemont, Toni Comin és Clara Ponsati, a JUNTS Per Europa képviselői mentelmi jogának felfüggesztéséről. Erre a döntésre azt követően kerül sor, hogy az Európai Parlament Jogi Bizottsága engedett Spanyolország nyomásának, és elfogdta a mentelmi jog felfüggesztésére vonatkozó kérést.
Az aláírásgyűjtés meghosszabbításának utolsó szakaszában az első siker: Írországban, a tizedik államban is sikerült átlépni a támogató aláírások alsó küszöbét.
Jelképes üzenete is van annak, hogy egy évvel azután, hogy a Magyar Országgyűlés támogató állásfoglalást fogadott el a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntartahatóságáért” polgári kezdeményezés támogatására, a tizedik államban is sikerült teljesíteni a területi kritériumot.

Egy évvel ezelőtt, 2020. február 25-én jelent meg a Magyar Közlönyben az Országgyűlés 3/2020 (II.25.) OGY határozata, a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” európai polgári kezdeményezésről.
Egy évvel ezelőtt, 2020. február 25-én jelent meg a Magyar Közlönyben az Országgyűlés 3/2020 (II.25.) OGY határozata, a „Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért” európai polgári kezdeményezésről. Az egyhangúlag elfogadott határozat első pontjának megfelelően az Országgyűlés üdvözli a Székely Nemzeti Tanács által elindított európai polgári kezdeményezést, „amelynek lényege, hogy az Európai Unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól.”
Vera Jourova, az Európai Bizottság alelnöke levélben tájékoztatta A kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért című polgári kezdeményezés szervezőit – Izsák Balázst és Dabis Attilát – az aláírásgyűjtés meghosszabbításáról. Az új határidő 2021. május 7., amely rövidesen felkerül az online aláírásgyűjtő felületre is. Következik az aláírásgyűjtés utolsó hajrája, hiszen a meghosszabbításról szóló rendelet értelmében egy polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése sem terjedhet túl a 24 hónapon.
A Székely Nemzeti Tanács által a nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezés aláírásgyűjtése február 7-étől az utolsó meghosszabbítási szakaszába érkezett. Célunk: megerősíteni a sikert, több országban kell még a küszöb fölött is aláírásokat gyűjteni, és érdekünk, hogy a kilenc országnál több országban is teljesüljön a területi kritérium.


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács