Néhány nappal Székelyföld Autonómiájának Napja, október 25-e előtt szembe kell néznünk azzal a helyzettel, hogy a koronavírus-járvány terjedése miatt a gyülekezési jogot több helységben korlátozták a hatóságok.
Október utolsó vasárnapján, 25-én megemlékezünk Székelyföld történelmi autonómiájának és újkori autonómiatörekvésének hagyományáról, és egyben jelezzük a világnak, hogy nem mondunk le az önrendelkezés jogáról, nem mondunk le Székelyföld területi autonómiájáról.
Mint minden évben, október utolsó vasárnapján közös imára hívjuk a nagyvilág keresztény, magyar gyülekezeteit. A hagyománynak megfelelően este őrtüzekkel hívjuk fel a világ figyelmét Székelyföld autonómiatörekvésére.
2020. szeptember 2-án a budapesti horvát nagykövetség épületében találkozott Mladen Andrlić Horvátország budapesti nagykövete és Dabis Attila a Székely Nemzeti Tanács külügyi megbízottja, hogy eszmecserét folytassanak a Székely Nemzeti Tanács által a nemzeti régiók védelmében indított európai polgári kezdeményezésről.
A romániai önkormányzati választások előtt szükséges újra leszögezni: Székelyföld önkormányzataira sokkal nagyobb felelősséget ró a székelység történelmi helyzete. A helyi gazdálkodás összetett és nehéz feladatain túl, nekik Székelyföld területi autonómiájáért is fel kell vállalniuk a küzdelmet.
Nem támadó és nem becsmérlő jellegű a romániai magyarságra nézve, amit Klaus Iohannis államelnök mondott 2020. április 29-ei videóüzenetében, melyben politikai ellenfelét a Szociáldemokrata Pártot (PSD) azzal vádolta meg, hogy míg a román kormány a koronavírus-járvánnyal küzd, addig ők a parlament titkos szobáiban azon dolgoznak, hogy Erdélyt átadják a magyaroknak.
Folyó év június 26-án Sepsiszentgyörgyön ülésezett a Székely Nemzeti Tanács Állandó Bizottsága. A megbeszélésen a széki elnökök és a polgári kezdeményezés feladatainak összehangolásáért felelős operatív bizottság tagjai is részt vettek.
A sajtóban megjelent hírek ellenére sincs még jogalapja az aláírásgyűjtés folytatásának.
A Vera Jourová EB-alelnök-asszonyhoz címzett, 2020. június 3-i levelünkre válasz érkezett az Európai Bizottság főtitkárságától, amelyet Rudiger Boogert, a titkárság vezetője írt alá. A nemzeti régiókért indított polgári kezdeményezéssel kapcsolatban ez a levél az első, amely konkrétan foglalkozik az aláírásgyűjtés meghosszabbítására vonatkozó igényünkkel.
A nemzeti régiók védelmében indított polgári kezdeményezés aláírásgyűjtésének meghosszabbításáért 2020. április 7-én írásos kéréssel fordultunk az Európai Bizottsághoz. Ebben a kérésben hat hónapos határidő meghosszabbítást kértünk, úgy, hogy ez a hat hónap azután vegye kezdetét, amikor a tagállamok többségében megszűnnek a világjárvány miatt hozott korlátozó intézkedések. Erre a kérésünkre érdemi választ a mai napig nem kaptunk.
Az Európai Bizottság honlapján ma, folyó év május 20-án jelent meg az értesítés és az indoklás, miszerint a Bizottság azt javasolja, hogy minden európai polgári kezdeményezés, amely nyitva állt aláírásra abban a pillanatban – 2020. március 11-én –, amikor az ENSZ egészségügyi világszervezete, a WHO világjárvánnyá nyilvánította a Covid-19 vírust, kapjon még hat hónap időt a támogató aláírások gyűjtésére.
Két, karanténban töltött hónap után mindannyian ki vagyunk éhezve a reményre és a sikerre. Az aláírásgyűjtés – remélhetőleg csak időleges – lezárása után el lehet mondani, hogy a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezés mindkettőt elhozta. Az utolsó napok és órák katarzisa felért egy vb-döntőével! Különösen igaz ez ránk, a kezdeményezés szervezőire. Végig hittünk – és ma is rendületlenül hiszünk – a kezdeményezés sikerében.


Jelképeink
Székely Hímnusz

Székely Nemzeti Tanács