Székely Nemzeti Tanács

hu zaszloengl zaszloro zaszlo

Székely Nemzeti Tanács - Consiliul Naţional Secuiesc - Szekler National Council
  • Hírek
  • Magunkról
    • Bemutató
    • Jelképeink
    • Székely Himnusz
    • Kronológia
    • Struktúra
    • Székely Szabadság Napja
  • Kiadványok
  • Székelyföld
    • Tanulmányok
    • Székely Nagygyűlés
    • Székely Nemzetgyűlés
    • Autonómia
    • Népszavazás
    • Önkormányzatok az autonómiáért
    • Székelyföld történelmi atlasza
  • Dokumentumok
    • Nemzetközi dokumentumok
    • Házszabály
    • Statútum
    • Közlemények
    • Folyamodványok
    • Határozatok
      • SZNT Közgyűlés
      • Állandó Bizottság
  • Cikkek
  • Galéria
  • Gábor Áron-díj
  • Kapcsolat

Búcsú Boldizsár Bélától: Az igazságkereső

Megjelent: 2020. március 23

Boldizsár Béla többé nem üti be magát a szerkesztőségbe, hogy az igazságérzetét zavaró esetet elmeséljen. Boldizsár Béla többé nem szervez nagycsaládosoknak kirándulást, nem ölti magára a 15. Székely Hátárőr Gyalogezred egyenruháját, nem áll díszőrséget Borúra derű feliratú, féltve őrzött magyar zászlójával.

Székely szabadság napja: Feladatunk önmagunkért becsületesen harcolni

Megjelent: 2020. március 10

Minden nép annyit ér, amennyi értéket saját magából ki tud termelni – idézték Márton Áron püspök szavait kedden délelőtt Sepsiszentgyörgyön, ahol mintegy kétszázötvenen emlékeztek meg a székely szabadság napjáról a turulmadaras emlékműnél. Pénzes Lóránd, a Székely Mikó Kollégium történelem szakos tanára beszédében emlékeztetett, nekünk Székelyföldön kell boldogulnunk, „törekedjünk hát itthon szülőföldünk szeretetével, feladataink elvégzésével, nemzetiségünk helyes megélésével értékteremtővé válni”.

Székely szabadság napja: Feladatunk önmagunkért becsületesen harcolni

Megjelent: 2020. március 10
Minden nép annyit ér, amennyi értéket saját magából ki tud termelni – idézték Márton Áron püspök szavait kedden délelőtt Sepsiszentgyörgyön, ahol mintegy kétszázötvenen emlékeztek meg a székely szabadság napjáról a turulmadaras emlékműnél. Pénzes Lóránd, a Székely Mikó Kollégium történelem szakos tanára beszédében emlékeztetett, nekünk Székelyföldön kell boldogulnunk, „törekedjünk hát itthon szülőföldünk szeretetével, feladataink elvégzésével, nemzetiségünk helyes megélésével értékteremtővé válni”. A Sepsiszéki Székely Tanács rendezvényén felolvasták a Románia kormányához és parlamentjéhez intézett petíciót, melyben egyebek mellett követelik, hogy a közigazgatási átszervezés során Székelyföld alkosson önálló, autonóm jogkörökkel rendelkező közigazgatási és fejlesztési régiót. Kitartóan szitáló esőben gyülekeztek a turulszobor körül a résztvevők, a jobbára idősebbek mellett ezúttal egy nagyobb csoportnyi fiatal is eljött a térre. Az esernyők alá, székely zászlók mögé felsorakozók szinte kivétel nélkül kék-arany színű kokárdát tűztek kabátjukra. Gazda Zoltán, a Sepsiszéki Székely Tanács elnöke elismerte: kettős érzés gondolatokat megfogalmazni ezen a napon, hiszen március 10. ünnep- s egyben gyásznap is. A székelyek számára mindig a legfontosabb volt szabadságuk megőrzése s a magyarság szabadságának védése, ebben vállaltak történelmi szerepet sok-sok évszázadon keresztül, és napjainkban is, „mert még mindig éltető erőként szolgálunk Erdély egyre jobban szórványosodó magyarsága számára” -- fogalmazott. Ünnep azért is, mert tíz hónap alatt 210 ezer támogató aláírás gyűlt össze elektronikusan az SZNT EU-s polgári kezdeményezésére. Ugyanakkor aggodalomra is okot ad, mert a hátralévő szűk két hónapban ötször ennyit kell összegyűjteni legkevesebb hét uniós országból – mutatott rá. Álláspontja szerint óriási a felelősségünk abban, hogy a létfontosságú törvénytervezetet, mely az autonómia előszobájába vezetne, sikerre tudjuk vinni. Kifejtette továbbá, „gyásznap is a mai, mert ezen a napon mártírhalált halt elődjeinket is siratjuk, s velük együtt az egykori székely szabadságot, melyet elvettek, melyet elveszítettünk s melyet azóta is kitartóan csak megálmodunk”. Úgy vélte, még mindig nem késő erőteljesen felemelni szavunkat a székely szabadságért, s annyiszor mozdulni meg érte, ahányszor azt a helyzet megköveteli. Sorsunk alakulásáért pedig tennünk kell, mert mindaddig nem lesz székely szabadság, „míg lehajtott fejjel, sorsunkba beletörődve kullogunk az utcán” -- mondta. „Nem csak forradalmárokra, forradalmi népre is szükségünk van, hogy elérjük célunkat. Ha ebben nem lépünk előbb, ha soraink nem sokasodnak, hanem mind csak kopnak az önkéntes zászlóvivők, akkor a hatalom fel fog falni, s mi is besegítünk akaratuk megvalósításában, a székelység, az erdélyi magyarság elűzésében, felszámolásában” -- jelentette ki. Elődök példáját követni Az emlékezés értelméről, fontosságáról a Székely Mikó Kollégium pedagógusa, Pénzes Lóránd beszélt. Történelmi utazásra hívta a megjelenteket, és átfogó ismertetőt nyújtott a székely szabadság napjának történelmi eseményeiről. Kiemelte, ugyan az osztrák hatalom az általa törvényesnek vélt rend felforgatóinak tartotta a mozgalom résztvevőit, ők szülőföldjükért, szabadságukhoz ragaszkodva cselekedtek. „Mit tanulhatunk a székely vértanúktól? Reményt, hogy meg lehet változtatni a változtathatatlannak hitt dolgokat, hitet egy ügyben, példát a tenni akarásról, az együttműködésről” -- hangoztatta Pénzes Lóránd. Emlékeztetett arra is, a mozgalom elbukott, mert nem volt tömegbázisa, s ebből okulni kell: ha valamit el akarunk érni, azt csak együtt, közösségileg lehet, s fel kell ismernünk, hogy egy jó ügy érdekében minél több emberhez el kell érni. Úgy vélte, mindig lesznek olyan emberek, akik szabadságra, nemzetiségük megélésére törekszenek, „tartozzunk mi is közéjük” -- buzdította az egybegyűlteket. Beadvány a román kormányhoz A székely szabadság napi kiáltványt Ferencz Csaba, a Székely Nemzeti Tanács tájékoztatási alelnöke ismertette a sepsiszentgyörgyi rendezvényen. A román kormányhoz és a parlamenthez, illetve Klaus Iohannis államfőhöz címzett petícióban leszögezik, a székely szabadság napja az emlékezés, de ismételten a jogkövetelés napja is. Az Izsák Balázs SZNT-elnök által jegyzett dokumentumban kijelentik, „Románia kormányát súlyos felelősség terheli Székelyföld mesterséges elszegényítéséért, amelyhez tizenhárom éve uniós eszközöket is igénybe vesz. Követeljük, hogy Románia hagyjon fel Székelyföld erőltetett és mesterséges elszegényítésével”. Kérik azt is, hogy bocsássák szabadon az ártatlanul elítélt Beke Istvánt és Szőcs Zoltánt, „hiszen nyilvánvaló, hogy az ő meghurcolásuk az egész magyar közösség megfélemlítését célozza”. Kijelentik továbbá, hogy Székelyföld területi autonómiája nem sérti Románia területi egységét, állami szuverenitását, alkotmányát, nem sérti a Székelyföldön élő román és más nemzetiségű polgárok érdekeit. „Székelyföld autonómiája – hasonlóan az európai gyakorlathoz – azt jelenti, hogy a szülőföldjén többségi székely-magyar közösség joga és tényleges képessége saját felelősségére és az egész régió érdekében átvenni a közérdekű problémák jelentős részének megoldását, a szubszidiaritás elvének megfelelően, Székelyföld területén élő minden nemzeti közösség érdekében” -- áll a petícióban. A dokumentumban emellett kérik, hogy a román kormány és parlament a közigazgatási átszervezés során tartsa tiszteletben vállalt nemzetközi kötelezettségeit és a székelyföldi közösség akaratát. Követelik azt is, hogy a kormány kezdjen párbeszédet Székelyföld státuszáról a székely nép legitim képviselőivel, és tiltakoznak az anyanyelvhasználat és a nemzeti jelképek használatának korlátozása ellen. Az SZNT ugyanakkor azt ajánlja, hogy a kormány vonja vissza a 2019. július 8-án az Európai Bizottsággal szemben benyújtott keresetét, amelyben az SZNT polgári kezdeményezését bejegyző határozat megsemmisítését kéri. Úgy vélik, a kereset megalapozatlan és egyben káros Romániának s kompromittáló a kormányára nézve. Szabadság, Isten ajándéka Dávid György atya az összetartozásról, önrendelkezésről, az ajándékba kapott szabadságról beszélt ünnepi megemlékezésében. Kijelentette, az összetartozást a közös értékek adják. „Szűkebb értelemben egy nemzetnek vagyunk tagjai, egy a nyelvünk, kultúránk, gyökereink, hazánk. Ugyanúgy határozzuk meg magunkat, egy történelem erősíti tudatunkat, ugyanúgy és ugyanazért fáj a szívünk, ugyanazért a célokért fogunk össze, ugyanakkor ünneplünk, ugyanazért lelkesedünk és indulunk harcba. Ugyanazt a holnapot álmodjuk, ugyanazon jelképek előtt hajlunk meg” -- fogalmazott. Úgy vélte, az ünnep a jelenbe emeli a múlt nagyjait és hőstetteit, bátorságot gyújt és készséget ad a harcra. A jóért, az önmagunkért való becsületes harc pedig feladat, s egyben összetartó erő is. Dávid György emlékeztetett, a szabadság nem érdem, hanem az emberrel született ajándék, nem ember a birtoklója, hanem Isten, aki ezt mindenkinek ajándékozta. Lángját sem lehet eloltani, hiszen az emberi szívekben él, ott, ahová az Isten helyezte. „Ezt ápolni, felszítani, újra gyújtani, hazafiúi cselekedet -- akiket ma ünneplünk, ezt tették. Ezért lettek fénylő csillagok nemzetünk egén, miattuk sem alszik ki a székely szívben a tűz, mely emészt az igazság és szabadság után” -- fogalmazott a plébános. A megemlékezők vele együtt mondták el az Úr imáját, majd koszorúzás és felcsendülő himnuszaink zárták a méltóságteljes rendezvényt. Közreműködött a Kónya Ádám Művelődési Ház magyar férfidalárdája (karvezető: Jakab Árpád), és az ötéves Benkő Magor Árpád, akinek lelkesítő dalát hosszas tapssal köszönte meg az ünneplő sepsiszentgyörgyi közösség. Székely szabadság napja a román parlamentben Kedden a képviselőházban is szó esett a székely szabadság napjáról. Kulcsár-Terza József parlamenti képviselő napirend előtti felszólalásában ismertette a honatyákkal, hogy „ezen a napon székelyek itthon és szerte a világban, a jog és a demokrácia útját járva, egyhangúan és ismételten nyilvánítjuk ki akaratunkat: követeljük Székelyföld területi autonómiáját!” Egyebek mellett felidézte: amikor Románia az Európa Tanácshoz csatlakozott, egyoldalú kötelezettséget vállalt a Tanács 1201/1993. számú ajánlásának teljesítésére, amely ezáltal kötelező érvényűvé vált. A dokumentum 11. cikkében kimondja: „azokban a régiókban, ahol egy nemzeti kisebbséghez tartozó személyek többséget alkotnak, ezen személyeknek jogukban áll, hogy sajátos történelmi és területi helyzetüknek megfelelő, és az állam nemzeti törvénykezésével összhangban álló helyi vagy autonóm közigazgatási szervekkel, vagy különleges státusszal rendelkezzenek.” Az eltelt negyed század során azonban Románia ezt a kötelezettségvállalását nem teljesítette, az ezzel kapcsolatos párbeszédet pedig hatóságai elutasították – jelentette ki a képviselő.

Tüntetés helyett

Megjelent: 2020. március 09
A koronavírus terjedése miatt elrendelt rendezvénytilalom okán a székely vértanúk emléke előtti tisztelgés idén nem társul felvonulással, autonómiatüntetéssel Marosvásárhelyen, így a székely szabadság eszméje iránti elkötelezettségünket ezúttal más formában kell kifejeznünk, közösségi jogainkért más eszközökkel kell küzdenünk.

Cél az őshonos kisebbségek megmaradása

Megjelent: 2020. március 06

– Íme egy közös ügy, amely nem a szokásos szekértáborharcról szól, hanem egységet képez a magyar társadalomban – hangsúlyozta Dabis Attila, a Székely Nemzeti Tanács külügyi biztosa a Magyar Nemzetnek.

Két hónap áll rendelkezésre és még több, mint félmillió aláírás szükséges ahhoz, hogy az Unió tárgyalja a tanács által indított, az őshonos regionális kultúrák megerősítéséért folytatott kezdeményezést.

Lendületben az aláírásgyűjtés

Megjelent: 2020. március 04

Új, tavaszi lendületet kívánnak adni a nemzeti régiókért polgári kezdeményezés aláírásgyűjtésének, ezért szerdán Sepsiszentgyörgyön a Mikó Imre szobor mellett felállított standnál tartottak sajtótájékoztatót a kezdeményező SZNT és a támogató háromszéki magyar pártok képviselői. Háromszéken eddig mintegy 30 ezer aláírás gyűlt össze, de az akció következő hetekben is folytatódik.

Török képviselő is támogatta

Megjelent: 2020. február 27

A képviselőház emberi jogi bizottságában tárgyalták kedden Székelyföld autonómiastatútumát, ráadásul nem várt támogatást is kapott a tervezet, a testület két magyar tagja – Kulcsár-Terza József és Benkő Erika – mellett a török kisebbség képviselője, Iusein Ibram is megszavazta azt. A három igen szavazat azonban nem volt elég a pozitív végeredményhez, a nyolc jelen levő honatya közül ugyanis négyen ellene voksoltak, Adriana Săftoiu liberális képviselő tartózkodott.

Támogatja az Országgyűlés az SZNT európai polgári kezdeményezését

Megjelent: 2020. február 26
 

Határozatban biztosította támogatásáról a magyar Országgyűlés a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezését a nemzeti régiók védelméről. Az LMP által kezdeményezett, de a kormánypártok, a Jobbik és az MSZP által is támogatott országgyűlési határozatot 158 igen szavazattal, egyhangúlag fogadta el a parlament. Ugyancsak tegnap Szili Katalin, a Kárpát-medencei autonómiatörekvések egyeztetéséért felelős miniszterelnöki megbízott Budapesten kérte az SZNT polgári kezdeményezésének támogatását.

Tőkés: kinevetnének a román nacionalisták

Megjelent: 2020. február 20

Tőkés László szerint a román nacionalisták kinevetnék a magyarságot, ha annyi év pereskedés és az Európai Bizottsággal s Romániával szemben megnyert per után nem sikerülne összegyűjteni a nemzeti régiókról szóló európai polgári kezdeményezéshez a szükséges egymillió aláírást. Közben a magyar Országgyűlés ötpárti határozati javaslatban biztosítaná támogatásáról a Székely Nemzeti Tanács európai polgári kezdeményezését, továbbá felzárkózott az ügy mellé a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetsége is.

Izsák Balázs: fel kell lépni Székelyföld mesterséges elszegényítése ellen

Megjelent: 2020. február 20

Gazdasági többletforrások nyújtása mellett a jogi védelem biztosítása a regionális identitás megőrzéséhez – ez a lényege a Székely Nemzeti Tanács által a nemzeti régiók európai védelmének érdekében indított polgári kezdeményezésének. Izsák Balázs, az SZNT elnöke szerint ma is a gazdaságfejlesztés az asszimiláció egyik eszköze, ezért szükséges az európai uniós szabályozás, aminek segítségével megmaradhat „Székelyföld székelynek, Kalotaszeg, Partium, Felvidék magyarlakta területei magyarnak”.

Egy az egymillióból

Megjelent: 2020. február 17

A rossz hír az, hogy kevés aláírás gyűlt össze eddig a Székely Nemzeti Tanács által kezdeményezett európai polgári kezdeményezés támogatására. A jó pedig az, hogy példás mozgósítás, összefogás esetén még van remény arra, hogy május 7-ig meglesz az egymillió.

  1. Egy az egymillióból
  2. Polgári kezdeményezés a nemzeti régiókért. Aláírásgyűjtő standot állított fel az MPP
  3. Zenészek fogtak össze Székelyföld autonómiájáért
  4. Az európai hívószó a nemzeti régió

6. oldal / 28

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
A Székely Nemzeti Tanács jelképeiJelképeink
A Székely HimnuszSzékely Hímnusz
A székelységrőlSzékelység
Székelyföld AutonómiájaAutonómia

Támogatók

Támogatók - Bethlen Gábor Alap
A Magyar Kormány Támogatásával

A Székely Nemzeti Tanács címereSzékely Nemzeti Tanács
Sepsiszentgyörgy, Konsza Samu utca 21. szám
Kovászna megye, Románia
Mobil: (+04) 0757 809 126
Email: szntiroda@gmail.com

A Székely Nemzeti Tanács számlaszámai
Asociaţia Siculitas Egyesület

Banca Transilvania SA Targu-Mures
SWIFT: BTRLRO22
LEJ: RO51BTRLRONCRT0T05814701
HUF: RO69BTRLHUFCRT0T05814701
EUR: RO36BTRLEURCRT0T05814701
USD: RO76BTRLUSDCRT0T05814701
GBP: RO04BTRLGBPCRT0T05814701

Asociatia Siculitas Egyesület
Forint: 11705015-20001900
OTP Bank Nyrt Budapesti Régió

Itt is elküldheti adományát

pay pal logo

Webfejlesztés, karbantartás: DIGITAL STUDIO