Érthetetlen, ésszerűtlen és jogtalan az RMDSZ-nek a Gyergyó TV ellen, azzal az ürüggyel tett feljelentése, hogy a Székely Nemzeti Tanács elnökével készült interjút vasárnap, a választások napján sugározta. A választási törvény értelmében csak a választási folyamat versenyzői által, a maguk javára kifejtett propaganda tekinthető kampánynak. A Székely Nemzeti Tanács nem vett részt a választásokon, egy határozott állampolgári magatartás és ezen keresztül az autonómia melletti elkötelezettsége akkor sem ütközik törvénybe, ha az a választások napján megfogalmazott üzenetben jut el a közösséghez.

Meggyőződésünk, hogy már két évtizede lejárt a feljelentők és a félelem kora, és ma nem kell félnie a sajtó azon munkatársainak, akik a szólás és vélemény-szabadságnak teret biztosítanak.

 

Ugyanakkor el kell mondani, ha egy magyar szervezet, felvállalva a denunciánsok nem túl népszerű szerepét, a román hatóságokhoz fordul egy magyar hírközlő csatorna ellen, az nem erősíti, hanem gyengíti a közösségnek a belső demokráciára és sokszínűségre épülő egységét.

 

Ferencz Csaba
tájékoztatási alelnök

Sepsiszentgyörgy 2009. november 24.