Folyamodvány Románia és Magyarország kormányához a román-magyar alapszerződés megújítására vonatkozóan

Tekintettel arra, hogy a Magyar Köztársaság és Románia között a megértésről, az együttműködésről és a jószomszédságról szóló szerződés 1996-ban történt megkötése óta olyan fontos nemzetközi dokumentumok születtek, amelyek érintik a kisebbségek jogait, 


Tekintettel arra, hogy azóta mindkét ország tagja lett az Európai Uniónak, és ezért új kötelezettségeik vannak, állampolgáraik pedig az Európai Unió állampolgárai is,

Figyelembe véve, hogy az 1996-ban megkötött szerződés számos rendelkezése túlhaladott, 

A Székely Nemzeti Tanács felkéri Románia és Magyarország kormányát, hogy újítsák meg a két ország közötti alapszszerződést a huszenegyedik század új követelményeinek megfelelően, és a megváltozott nemzetközi viszonyok figyelembe vételével. 

Az új alapszerződésbe építsék be az Európa Tanács 1996 óta elfogadott határozatainak, ajánlásainak elveit, különös tekintettel az 1334/2003, az 1811/2007 ajánlásokra, valamint az Európai Parlamentnek az uniós állampolgárságra vonatkozó, 1991 november 21.-i határozatára, amely 3. szakaszában kinyilatkozza, hogy az Unió és a tagországok bátorítják a területükön történelmileg jelenlévő etnikai és nyelvi közösségek identitásának kifejezését és együttélésük elősegítését, garanciát vállalva az állampolgárok tényleges egyenlőségének biztosítására, a sajátos helyi-, regionális-, vagy csoport önkormányzási formák szavatolására, a régiók közötti együttműködés, a határokat túllépő kooperáció elősegítésére. 

A szerződés a területi autonómiát nevesítse a szülőföldjükön őshonos nemzeti közösségek jogainak intézményi garanciájaként, megteremtését pedig a szerződés előírásainak és a nemzetközi jognak megfelelően tekintse nemzetközi együttműködés tárgyának. 

Kérjük, hogy az alapszerződésbe építsék be a vállalt kötelezettségek teljesítésének ellenőrzési és követési mechanizmusait. 

Székely Nemzeti Tanács

Sepsiszentgyörgy 2008-10-25