Consiliul National Secuiesc

hu zaszloengl zaszloro zaszlo

  • Székely Nemzeti Tanács

Pozsony/Bratislava, 8 martie 2013

 

Stimaţi prieteni!

În numele Partidului Comunităţii Maghiare doresc să-mi exprim pe această cale solidaritatea noastră cu marea adunare de la Marosvásárhely/Targu-Mures.

Stim de mult, că soarta comunităţilor maghiare din Bazinul Carpatic este comună. Comunitatea maghiară sin Slovacia suferă deja începând cu anul 2001 efectele negative ale reorganizării teritorial-administrative. Unul din principalele obiective urmărite cu structura e judeţe care s-a format atunci a fost, să nu existe nici un judeţ cu populaţie majoritar maghiară, să nu existe judeţ în care comunitatea maghiară să poată dobândi poziţii de conducere. Planul a reusit, iar în perioada scursă de atunci procesele de asimilare si de emigrare s-au accelerat. Azi suntem cu 110 mii mai puţini decât eram în 1991. Din punctul de vedere al comunităţii noastre care număra aproximativ jumătate de milion această scădere este de a dreptul dramatică.

Azi este de la sine înţeles pentru toţi, că comunităţile maghiare din Bazinul Carpatic vor supravieţui numai dacă îsi pot lua în propriile mâini rezolvarea problemelor care privesc supravieţuirea lor. Fără punerea în practică a diferitele modele de autonomie, comunitatea maghiară din Slovacia este sortită la dispariţie. Trebuie să ne unim forţele si să ne sprijinim reciproc în toate domeniile care pot ajuta la persistenţa si dezvoltarea comunităţilor noastre. De acea ne declarăm solidari cu marea adunare de la Marosvásárhely/Târgu-Mures. Chiar dacă în mod simbolic, dar ne solidarizăm cu obiectivele dumneavoastră, căci atât problemele noastre, cât si soluţiile acestora sunt comune.

Vă doresc mult succes, perseverenţă si putere pentru lupta noastră comună,

Cu respect

Berényi József,

presedinte

0
0
0
s2smodern

Simbolurile noastre

Autonomie

Petitii

Stiri

SzNT cimerConsiliul Naţional Secuiesc
Sfântu Gheorghe, Str. Konsza Samu nr. 21.
Judeţul Covasna – România
Telefon (+40) 0267 318 180
Mobil: (+40) 0744 834 617
Email: szntiroda@gmail.com

Conturi bancare al Consiliul Național Secuiesc
Asociația Siculitas

OTP BANK – Târgu Mureş/Marosvásárhely
SWIFT: OTPVROBU
LEJ: RO76 OTPV 3200 0036 0774 RO01
EUR: RO33 OTPV 3200 0036 0774 EU01
USD: RO90 OTPV 3200 0036 0774 US01
HUF: RO80 OTPV 3200 0036 0774 HU01